روش خواندن شیمی برای کنکور

روش خواندن شیمی برای کنکور

گرفتن درصد بالا تو شیمی کنکور تجربی و ریاضی، می تونه تاثیر قابل توجهی روی رتبه کنکور شما بذاره. اما سوال اصلی اینه که چطوری میشه شیمی کنکور رو بالا زد؟ ربهترین روش خواندن شیمی کنکور چیه؟ اصلاً رتبه های برتر کنکور چطوری شیمی رو مطالعه می کردند؟
تو این مقاله قراره با نحوه خواندن شیمی 10 نفر از رتبه های برتر کنکور در سال های اخیر آشنا بشید. 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

امیررضا براتی (رتبه 1 منطقه 2 کنکور تجربی 97) - درصد شیمی کنکور‌ : 92%

برای پاسخ دادن به بخش حفظیات شیمی باید به متن کتاب درسی مسلط می شدم‌. برای بخش محاسباتی هم با تمرین زیاد، محاسباتم قوی شد و تسلط پیدا کردم. سری دیگه از سوال‌های شیمی اون هایی هستند که نه حفظی محسوب می شن و نه محاسباتی؛ نحوه خواندن شیمی برای پاسخ دادن به این سوال‌ها اینه که باید مفاهیم دروس شیمی‌ رو کاملاً درک کرد و متوجه بود که هدف از طرح این مطلب در کتاب درسی چیست و چه فایده‌ای دارد. مثلاً من در ذهنم تجسم می کردم وقتی یک مولکول با مولکول دیگه برخورد می‌کنه چه اتفاقی می‌افته و با این روش مطالعه شیمی کنکور ، راحت‌تر سوال ها رو درک می کردم.
برای مطالعه شیمی کنکور تجربی ، بعد از مطالعه زیست‌ کنکور، بیشترین وقت رو صرف خوندن این درس می کردم. زمانی که تعطیل بودیم و مدرسه نداشتیم، نزدیک به 10 ساعت در هفته و در دوران مدرسه هم 6 یا 7 ساعت در هفته شیمی می خوندم.

 

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

علی مهران زاده (رتبه 27 منطقه 1 کنکور تجربی 97) - درصد شیمی‌ کنکور: 84%

نحوه مطالعه شیمی من اینطور بود که ابتدا کتاب درسی رو می خوندم و جزوه ی دبیر رو مطالعه می کردم و بعد درسنامه کتاب کمک درسی رو بررسی می کردم. موقع مطالعه، نکات درس شیمی رو در کتاب درسی وارد می کردم و درنهایت تست می زدم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

مریم علی کرمی (رتبه 243 منطقه 1 کنکور ریاضی 97) - درصد شیمی‌ کنکور: 80%

من قبل از حضور در کلاس، درس رو پیش خوانی می کردم. مباحث شیمی رو به دو بخش مطالب حفظی و مسئله ها تقسیم کرده بودم و برای هر کدوم به صورت مجزا وقت می گذاشتم. روش خواندن شیمی کنکور من به این صورت بود که بعد از تدریس دبیر، جزوه ی دبیر و کتاب درسی رو مطالعه می کردم و نکات مهم اون رو در دفترم یادداشت می کردم. هنگامی که احساس می کردم بر مطالب درس مسلط هستم، ابتدا تست های کنکور اون مطلب رو می زدم و بعد هم سراغ تست های تالیفی اون مطلب می رفتم. برای مطالعه شیمی کنکور ریاضی از این روش منظم استفاده میکردم که هر روز حدود 10 تست حل می کردم و دلیل اصلی موفقیتم در این درس رو مرور مداوم و روزانه ی این درس می دونم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

روزبه امین تفرشی (رتبه 3 منطقه 1 کنکور ریاضی 97) - درصد شیمی‌ کنکور: 100%

درس شیمی از نقاط ضعف من محسوب می شد و روش مطالعه ای که استفاده کردم، مرور منظم و زیاد تمام مطالب کتاب درسی بود. از نظر من بهترین منبع مطالعه درس شیمی کتاب درسی هست.

 

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

فیروزه حاتمی (رتبه 176 منطقه 2 کنکور ریاضی 94) - درصد شیمی‌ کنکور: 68%

نحوه مطالعه شیمی من اینگونه بود که پس از مطالعه متن کتاب و درس‌نامه‌های کتاب‌های کمک درسی، بدون در نظر گرفتن زمان تست می زدم و پاسخ ها رو به طور کامل بررسی می‌ کردم؛ بعد از هر تست حتی اگر سوال ساده بود پاسخ‌نامه ‌ی تشریحی رو کاملا مطالعه می ‌کردم. چون بعضی وقت ها نکته ای که در پاسخ نامه هست ممکنه از خود سوال جالب تر باشه. هم چنین سوالات مهم و اون سوالاتی که اشتباه زده بودم رو علامتدار می کردم تا بعدا دوباره برم سراغشون. از همه مهم تر، نکات ترکیبی و مهم سوالات رو تو کتاب درسی می نوشتم. نکات حفظی رو هم در یک دفترچه‌ می‌نوشتم. به نظرم روش صحیح مطالعه شیمی اینه که به تک تک نکات توجه کامل داشته باشی.

آزمون دادن باعث میشه دانش آموز خودش رو بشناسه و بتونه نقات ضعف خودش رو پیدا کنه. مثلا خود من در خوندن درس شیمی اوایل سال وقت کم می‌آوردم و با آزمون دادن به این مشکل پی بردم و با تست زیاد سرعت خودم رو افزایش دادم و یا این که دارای اشکالات محاسباتی بودم که رفع شد. بعد از هر آزمون، از اونجایی که اهمیت تحلیل آزمون رو می دونستم، تقریبا همه‌ی سوال‌ها رو بررسی می کردم و پاسخ‌نامه رو می‌خوندم و سوال‌ هایی که مشکل داشتم رو در کلاسور ارزیابی و نکات مهم رو هم در کتاب درسی می ‌نوشتم.

 

کتاب درسی شیمی رو چندین بار مطالعه کردم و هر بار هم نکته ‌های جالب و جدید تری پیدا کردم. به عنوان یک روش مطالعه شیمی، نکات مختلف از منابع کنکور دیگه رو در کتاب می نوشتم تا بتونم در دوران جمع ‌بندی با مطالعه ی اون ها به طور سریع و خلاصه و مفید در واقع کتاب‌ های دیگه رو هم دوره کنم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

محمد اکبری مقدم (رتبه 40 منطقه 1 کنکور تجربی 95) - درصد شیمی ‌کنکور: 100%

برای مطالعه درس شیمی اول کتاب درسی رو می‌خوندم و بعد تست می‌زدم. موقع تست ‌زدن، هم نکاتی رو که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم اون هایی رو که تونسته بودم درست بزنم، اما نکات مهم و خوبی داشتند، یادداشت و بعداً اون ها رو مرور می‌کردم.
من اون قدر تمرین می‌کردم که با دیدن یک تست، فورا روش حل اون رو متوجه می شدم و همچنین برای اینکه وقتم تلف نشه، واکنش سوال رو کاملا حفظ بودم. به طور کلی، تمرین زیاد بهترین نحوه مطالعه شیمی و تنها راه آسون شدن سوالات شیمی‌ هست و باعث افزایش سرعت پاسخگویی به تست‌های این درس می‌شه.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

سهند سروری (رتبه 7 منطقه 2 کنکور ریاضی 92) - درصد شیمی‌ کنکور: 100%

درس شیمی از 2 بخش تشکیل می شه: بخش حفظی شیمی‌ و بخش تمرین. به عنوان روش مطالعه بخش حفظی درس شیمی، باید متن کتاب، شکل‌ ها و هر چیزی که درکتاب هست رو دقیقا مطالعه کرد؛ تا جایی که به نظر من کتاب شیمی ‌رو مثل کتاب دینی باید خوند و مطالب اون رو حفظ کرد. یک روش خوب برای حفظ کردن شیمی اینه که اول یک بار کتاب رو بخونی، بعد یک مجموعه سوال‌ های کنکور رو بزنی و بررسی کنی تا متوجه بشی چه چیزهایی رو جا انداختی، و بعد برای بار دوم کتاب رو بخونی و نکته ‌های مهم اون رو « هایلایت » کنی. همچنین می شه مطالب مهم رو خلاصه نویسی کنی.(که البته با دوباره نویسی کردن فرق داره!)
مثلاً من از این روش مطالعه شیمی کنکور استفاده می کردم که فرمول ‌های مهم رو می نوشتم یا اگه سوال جالبی درباره بخشی می دیدم، اون رو می نوشتم و در بین صفحات همون بخش در کتاب می گذاشتم تا وقتی بعدا مطالب رو مرور می کردم، با یک نگاه به خلاصه‌ها یا سوال‌های جالب، مطلب موردنظر رو به خاطر بیارم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

محمد امین روان بخش (رتبه 1 منطقه 2 کنکور تجربی 95) - درصد شیمی‌ کنکور: 97%

روش مطالعه شیمی کنکور‌ برای من مثل روش مطالعه زیست بود؛ یعنی توجه اصلی من روی کتاب درسی بود. اول جزوه ای رو که دبیر به ما داده بود، می‌ خوندم و نکته‌های جزوه (مثل فرمول‌ها) رو وارد کتاب درسی می‌کردم و قسمت‌های حفظی کتاب درسی رو مشخص می‌کردم. با این نحوه مطالعه شیمی کنکور، منابع مطالعه ‌ام یکجا جمع شده بود و به نکات حفظی توجه می کردم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور تجربی

فائزه قائم دوست (رتبه 2 منطقه 2 کنکور تجربی 94) - درصد شیمی کنکور‌: 100%

نحوه مطالعه شیمی من اینطور بود که به طور کلی اول متن کتاب درسی را مطالعه میکردم ، مطالب حفظی را حفظ می‌کردم (مثلاً کتاب شیمی‌ ۲ مفهومی - حفظی است) بعد از خوندن متن کتاب درسی شیمی، جزوه معلم رو مطالعه می‌کردم. درباره کتاب های تست، اول درس نامه اون ها رو مرور می‌کردم، بعد تست می‌زدم. دور اول تست آموزشی می‌زدم؛ یعنی سؤال‌ها رو یکی یکی بررسی می‌کردم و بعد در دفعات بعدی امتحانی تست می‌زدم؛ یعنی ۵۰ تست رو یک‌جا حل می‌کردم. نباید بدون مطالعه و تسلط روی کتاب درسی سراغ تست رفت. چون در سؤالات تستی نکته دار به مشکل برمی خوریم. من روی مفاهیم کتاب درسی مسلط بودم. بعضی از نکات مهم رو در کتاب درسی حاشیه‌ نویسی می کردم و برای مرور درس شیمی کنکور هم اول کتاب درسی و نوشته‌ های خودم رو می خوندم و بعد سراغ تست های علامت دار می رفتم و با این روش مطالعه شیمی، تونستم که شیمی کنکور رو 100 درصد بزنم.

 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر کنکور ریاضی

احمد نیک بخت (رتبه 25 منطقه 3 کنکور ریاضی ۹3) - درصد شیمی‌ کنکور: 88%

بهترین روش خواندن شیمی کنکور نتیجه‌ی توجه من به این نکته بود که اصولا درس شیمی 3 نوع سوال داره که هر کدوم روش مطالعه خاص خودش رو داره:
روش مطالعه شیمی برای سوالات حفظی: من در این نوع سوالات ابتدا خود متن کتاب رو می‌خوندم و تمام نکات حفظی اون رو بررسی و سپس حفظ می‌کردم. بعد سوالات تالیفی و کنکور مربوط به اون مبحث رو حل می‌کردم و اگه نکته‌ی خاصی بود اون رو یادداشت می‌کردم.
نحوه مطالعه شیمی برای سوالات مفهومی: این نوع سوالات رابطه کمی با کتاب درسی دارند و روش مطالعه من این طور بود که قسمت‌های مربوط به کتاب درسی رو می‌خوندم و سپس مطالب کتاب های کمک درسی مختلف که کامل‌تر از کتاب درسی بود رو مطالعه می‌کردم و بعد به دقت تست‌های مختلف تالیفی و کنکور رو حل می‌کردم.
نحوه مطالعه شیمی برای مسائل: این سوالات طوری هستند که با خوندن کتاب درسی نمی‌ شه اون ها رو حل کرد و بیشتر باید با حل تست و کسب تجربه در این تیپ سوالات به تسلط کافی رسید؛ یک روش هم اینه که تست‌های مختلف بسازید تا به تسلط بیشتری برسید.

 پیشنهاد شگفت انگیز یادگیری آزمون دادن به سبک رتبه های برتر 

یکی از راز های نگفته رتبه های برتر کنکور، هنر آزمون دادن اون هاست. بله. آزمون دادن هم نیاز به مهارت هایی داره که بلد بودن اونها می تونه تا حد زیادی به پیشرفت تحصیلی شما و بهتر شدن نتایج و رتبه های شما کمک بکنه. به این مهارت ها، مدیریت آزمون گفته میشه. با یادگیری این مهارت ها، شما می تونید زمانتون رو مدیریت کنید، استرستون رو کاهش بدید، به بیشترین تعداد سوال ممکن جواب بدید و ... 

 

تجربیات رتبه های برتر کنکور تجربی و ریاضی و طرز کارشون، می تونه الگوی بسیار خوبی توی روش مطالعه درس های کنکور باشه. حالا که طرز مطالعه شیمی کنکور 10 تا از رتبه های برتر رو خوندید، وقتشه که از این روش ها تو درس خوندن خودتون استفاده کنید و برای هر کسی که فکر می کنید لازم داشته باشه، این مقاله رو بفرستید. اگر هم تجربه مشابهی داشتید که ازش نتیجه گرفتید، خوشحال می شیم که برامون بنویسید. در ضمن می تونید تو بخش نظرات، هر سوالی از نحوه خواندن شیمی کنکور و اصولش داشتید بپرسید تا مشاورای ما بتونن شما رو راهنمایی کنن.

شاید شما هم دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

پاسخ دهید