آرامش در آزمون کنکور

آرامش در آزمون کنکور
آرامش کنکوری بسیار اهمیت دارد و باید برای افزایش آرامش روش های مختلفی را خصوصا در شب کنکور و روز کنکور در نظر گرفت. مثلا خواب کافی و با کیفیت شب قبل کنکور، آمادگی بدون استرس در روز کنکور و علی الخصوص سر جلسه کنکور را نباید فراموش کرد. در کل آرامش کنکوری ها نتایج خوبی را برایشان به ارمغان می آورد.
آرامش کنکوری ها یک مسأله بسیار حائز اهمیت است زیرا همین حفظ آرامش باعث می شود، که زحمات داوطلبان کنکور هدر نرفته و بهترین نتایج حاصل شود. تانما در این مطلب نکاتی را در خصوص آرامش داوطلبان کنکور و افزایش سلامت روان کنکوری ها بیان کرده است که در زیر می خوانید؛

 

حفظ آرامش در کنکور

کنکوری ها باید بدانند که شرایط همه یکسان است و همه متقاضیان راهیابی به دانشگاه همین احساس را دارند و این استرس، تنها مختص آنه ا نیست. از طرفی معمولا کسی اضطراب دارد که درس خوانده، زحمت کشیده و به همین دلیل هم انتظار قبولی در کنکور را دارد ولی کسی که هیچ تلاشی برای قبولی در کنکور نکرده است، پس استرسی هم ندارد.

اگر اضطراب در حدی باشد که بتواند تمرکز و توان ذهنی دانش آموز را افزایش دهد و او را به انجام کارها با سرعت و دقت بیشتری وادار کند مفید است و بیش از این مقدار، مخرب است و سیستم تفکر، تمرکز، رفتار و عملکرد دانش آموزان را مختل می کند. قطعا اگر این استرس و فشار روانی به درستی مدیریت و کنترل نشود، علاوه بر عوارض جبران ناپذیر جسمی دانش آموزان، عملکرد آنها را در روز امتحان مختل خواهد کرد. بنابراین آرامش کنکوری ها مسأله ی بسیار مهم است.

راهکارهایی برای آرامش شب کنکور

شب کنکور خوب بخوابید!

سعی کنید ساعت حدود ۱۰ یا حداکثر ۱۱ شب بخوابید و نزدیک ۶ صبح بیدار شوید. شب کنکور حدود ۸ ساعت باید بخوابید. اگر از روزهای قبلش خوابتان راتنظیم نکرده باشید ممکن است شب کنکور خوابتان نبرد و فردا سر جلسه کنکور استرس، بی خوابی و بی حالی و تمرکز نداشتن باعث شود نتیجه دلخواه نگیرید. سعی کنید ظهر و عصر روز قبل از کنکور نخوابید تا بی خوابی شب کنکور به سراغ شما نیاد زیرا خواب خوب در حفظ آرامش کنکوری ها بسیار مؤثر است.

غذای شب کنکور

حدود سه ساعت از خواب شام سبکی بخورید. نوشیدن یک لیوان شیر کم چرب، مخلوطی از آب سیب یا آب کاهو که باعث آرامش بیشتر و خواب کافی میشود مناسب است. اگر شب کنکور استرس داشتید و نتونستید بخوابید یک لیوان شیر کم چرب، دوغ یا مقداری ماست مصرف کنید. البته اگر دستگاه گوارش شما به شیر حساسیت دارد از شیر صرف نظر کنید. چای سبز و گل گاوزبان هم باعث آرامش خواهد شد.

 

راهکارهای آرامش شب قبل کنکور

جمع آوری وسایل ضروری

چند مداد مشکی نرم، پاکن، مداد تراش، کارت ورود به جلسه، سنجاق، کارت ملی، ساعت مچی، دستمال کاغذی یا پارچه ای، یه بطری آب کوچک در بسته، مواد قندی مثل شکلات این وسایل رو از روز یا شب قبل کنکور آماده کنید و یک جا قرار دهید که همه را صبح با خودتان ببرید.

راهکارهایی برای آرامش روز کنکور

آرامش کنکوری ها دو اشتباه رایجی که اغلب داوطلبان کنکور در روز کنکور انجام می دهند، صبحانه نخوردن و مرور درس های حفظ کردنی است. مرور مطالب، فقط اضطراب را افزایش داده و سبب آشفتگی ذهنی می شود. بنابراین، حتی اگر فکر کردید مطلبی فراموش شده آن را نخوانید، چون فایده ای ندارد. نخوردن صبحانه نیز باعث افت قند خون و در نتیجه از دست رفتن تمرکز می شود.

در ضمن حتما تخمین بزنید که از منزل شما تا حوزه برگزاری آزمون چقدر از نظر زمانی طول میکشد. مخصوصا در شهرهای بزرگ ترافیک این روز را هم در نظر بگیرید. بهتره روز قبل از ازمون مسیر از خانه تا حوزه برگزاری رو برید ببینید چقدر طول میکشه. قبل از ساعت ۷:۳۰ صبح حتما اونجا باشید.

راهکارهایی برای آرامش سر جلسه کنکور

یاد خدا را فراموش نکنید

هیچ چیز مثل ذکر و یاد واقعی خداوند به انسان آرامش نمیدهد. هر چه که به خیر و صلاح انسان باشد اتفاق خواهد افتاد حتی اگر ظاهراً خوشایند نباشد. با امید و انگیزه و توکل به خدا سر جلسه کنکور حاضر بنشینید و تمام تمرکز و انرژی خودتان را فقط روی جواب دادن به سوالات بگذارید. سر جلسه کنکور به هیچ وجه به مسائل حاشیه ای و اینکه نتیجه چه خواهد شد فکر نکنید.

پاکت سؤالات را آهسته باز کنید

دفترچه سوالات کنکور داخل پاکت پلاستیکی مخصوصی کنار صندلیتان گذاشته میشود که محل خاصی برای پاره کردن و بیرون آوردن دفترچه دارد. با آرامش از محل مخصوص پلاستیک را آرام پاره کنید. مراقب باشید با عجله پاره کردن پلاستیک از محل نادرست ممکن است پاسخبرگ و دفترچه سوالات شما را هم همراهش پاره کند.

شاید شما هم دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

پاسخ دهید